ProZorro. Знеболення. Рівне
Історія про викриття завищених цін на морфін в медичних закладах Рівного активістами "Мережі ЛЖВ"
Наприкінці минулого року рівненська Центральна міська лікарня двічі здійснила закупівлю морфіну. Якщо перша закупівля пройшла за допомогою ProZorro і склала близько 93 гривень за упаковку препарату, то друга була здійснена в обхід системи на суму близько 132 гривень. Представники благодійної організації «Мережа 100 відсотків життя» у Рівному не поспішають звинувачувати в цій ситуації працівників лікарні. А кажуть, що мало хто вміє правильно користуватися ProZorro, тому й виникають подібні ситуації. Хоча придбання лікарнями знеболюючих засобів є вкрай важливим для життя пацієнтів.
«Раніше ми писали запити для того, аби моніторити закупівлі. Так, одна перевірка могла тривати 2-3 місяці. А коли ми дізнались про систему ProZorro, то дуже нею зацікавились. І почали вчитися користуватися цим», - розповідає керівник «Мережі 100 відсотків життя», - каже Юрій Лазаревич. Рівненський активіст називає декілька проблем, які заважають ефективним закупівлям у ProZorro. Юрій вважає, що якщо навчитися правильно працювати із системою, то вийде економити сотні тисяч гривень.
Не починати закупівлю наприкінці року

Саме те, що Центральна лікарня Рівного оголосила тендер наприкінці 2016 року й стало причиною такої суттєвої переплати за морфін. Адже постачальник, розуміючи, що в лікарні немає вибору й бюджетні кошти закладу необхідно використати до кінця року, навмисно не опускав ціну препарату. «Медперсонал опинився у важкій ситуації: з одного боку така ціна значно перевищує реальну, а з іншого – якщо не закупити зараз, то багато пацієнтів лишаються без знеболення, а кошти повернуться назад у бюджет», - каже Юрій Лазаревич та радить медичним закладам проводити краще планування та завчасно готуватися до закупівель.

Відповідальна за закупівлі людина

Другої проблемою є відсутність окремої посади для спеціаліста, який буде займатися суто тендерними питаннями закладу. Людина, яка має інші обов'язки, а закупівлі це її додаткове навантаження – не буде перейматися економією коштів, вважають у «Мережа 100 відсотків життя». Тому необхідно виділити гроші на зарплату й створити посаду «тендерного спеціаліста», який буде займатися не тільки закупівлями, а й аналізом ринку, пошуком кращих варіантів, тощо.

Правильно готовити специфікацію тендеру та розділяти його на лоти

Умовою успішної закупівлі є високий рівень конкуренції між учасниками тендеру. І чим більше учасників, тим більше шансів знизити ціну, каже Юрій Лазаревич. Проте часто лікарні прописують в запиті тільки одну торгівельну марку, що не дає можливості іншим брати участь у торгах.

Також варто пам'ятати про розділення препаратів на лоти: наркотичні препарати відокремлювати від інших типів. Адже не всі постачальники мають дозвіл на продажу наркотичних ліків і тому автоматично відсіюються під час закупівель. Все це суттєво зменшує рівень конкуренції, а отже й не дозволяє економити кошти.

Активісти «Мережі 100 відсотків життя» кажуть, що це не всі правила, яких необхідно дотримуватися під час закупівель. Але якщо навчитися хоча би цьому, то ефективність закупівель значно підвищиться й такі ситуації як із морфіном у Рівному не будуть повторюватися. «Якщо ефективно закуповувати препарати, то ми можемо позбавити людину від страждань», - наголошує Юрій Лазаревич. Найближчим часом рівненське представництво мережі ЛЖВ планує тренінги по закупівлям через ProZorro не тільки для представників лікарень, а й для громадських організацій.


Подяки
Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданий через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації не обов'язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.
Медіаісторію створено командою «Студія Peredova»