eHealth
Чому комп'ютеризація медгалузі необхідна українцям і як вона допоможе МОЗ
19 червня в Україні почала роботу система eHealth, яка дозволяє зберігати медичні дані не в паперових картках, а у комп'ютері. До того ж, тепер записатися до лікаря можна он-лайн і при цьому не треба стояти у чергах.

eHealth – це національна система електронної охорони здоров'я, що розробляється проектним офісом на базі Transperency International Україна та Мережі ЛЖВ за підтримки Міністерства охорони здоров'я та Агентства з електронного урядування. Це ще один крок до реформування сфери охорони здоров'я, кажуть розробники. Зараз eHealth взаємодіє з рядом медичних інформаційних систем, однією з яких є локальна система Helsi, яка вже працює в декількох районах Києва і презентацію якої ми відвідали. Тепер же, із запровадженням загальнонаціональної системи eHealth, можливість отримати всю необхідну інформацію он-лайн може з'явитися в мешканців інших регіонів.

Керівник проектного офісу eHealth Юрій Бугай розповідає, що раніше в Україні вже існували спеціалізовані електронні реєстри. Наприклад, реєстр інсулінозалежних, канцер реєстр, реєстр людей, які живуть з ВІЛ/СНІД. Тому під час створення eHealth розробники познайомилися з українськими напрацюваннями. Крім того, вивчали досвід інших країн – Литви, Естонії, Польщі. Але найбільше Україні підійшов досвід Хорватії.

Юрій каже, що запровадження електронної системи дасть можливість найкращим лікарям отримувати більші гроші за свою роботу. Саме для цього вводиться принцип – «Гроші йдуть за пацієнтом».

«Пацієнт зможе побачити, які медичні установи приєдналися до реформи, які лікарі приєдналися до реформи, де вони знаходяться, скільки пацієнтів захотіло приписатися до одного або до іншого лікаря. Це й буде індикатор того, наскільки лікар є професійним»

Юрій Бугай
керівник проектного офісу eHealth
«Наразі мова йде про передачу даних тільки про заклад. Наступний крок – до системи підключаться лікарі. І ще через два тижні до системи почнуть підключатися пацієнти. Це дозволить провести медичну реформу. Це дозволить в МОЗ знати, до якого лікаря і скільки пацієнтів підключилися. І платити лікарям в залежності від того, скільки пацієнтів його обрали»

Артем Михайлюк
директор компанії Helsi
Як розповідає Артем Михайлюк, тепер в пацієнтів є три варіанти, аби записатися на прийом до лікаря. Перше – записатися он-лайн, друге – зателефонувати у кол-центр системи і третє – записатися безпосередньо в реєстратурі, як це робилось до запровадження електронних реєстрів. Тобто можливість буде як в тих, хто має інтернет, так і в тих українців, які не мають такої можливості.
Переваги eHealth для пацієнта:
- Можливість обрати точний час для візиту до лікаря;

- Відсутність необхідності стояти у чергах;

- Вільний доступ до власної медичної історії – результати всіх досліджень та аналізів, а також рецепти на ліки приходять пацієнту у його особистих електронний кабінет;

- Кол-центр для пацієнтів більш поважного віку, де вони без черг можуть записатися до потрібного лікаря.
Переваги eHealth для медика:
- Можливість знати, який пацієнт наступний і заздалегідь подивитися амбулаторну картку;

- Одним кліком знайти в системі всю необхідну інформацію, яка необхідна для лікування;

- Відсутність черг, які спричиняють сварки під кабінетом;

- Принцип: гроші йдуть за пацієнтом. Тобто чим більше людей буде лікуватися в того чи іншого медпрацівника, тим більше цей медпрацівник отримає грошей.

Наразі найбільшою проблемою у запровадженні електронної системи розробники називають те, що частина медиків не вміє користуватися комп'ютерами. Саме тому було вирішено створити в Києві курси комп'ютерної грамотності для медпрацівників.
Курси тривають вже сім місяців, за цей час навчання встигли пройти близько двох тисяч медиків, розповідає керівник цієї навчальної програми Алекс Ястребов. Зручно, що комп'ютерні класи відкривають безпосередньо на території медичного закладу, що значно спрощує логістику.

В середньому один курс триває 2,5 місяці, двічі на тиждень по 1,5-2 години. Медиків вчать вмикати та вимикати комп'ютери, друкувати, працювати у календарі та користуватися іншими можливостями Windows. Аби визначити рівень володіння комп'ютером, всіх, хто записався на навчання, тестують. Після чого розподіляють в одну з трьох груп, в залежності від рівня знань. По завершенні навчання лікарі мають скласти іспит, за результатами якого їм видають чи не видають сертифікат. Тих, хто не зміг вивчити матеріал, відправляють на додаткові заняття.


Алекс Ястребов
керівник програми комп'ютерної освіти для лікарів
«Групи розподіляються за рівнем, до 10 людей в групі. Молоді співробітники приходять, щоб подивитися й одразу отримати сертифікат. Спочатку був невеличкий супротив з боку лікарів, але ми дали завдання викладачам не тільки навчати, але й мотивувати. Тому все вийшло»
Курси вже пройшли у Подільському районі, де було чотири комп'ютерних класи, а також в Оболонському районі з п'ятьма комп'ютерними класами. Найближчим часом планується розпочати навчання й в інших районах міста.

Наразі розробники працюють над створенням додатка для телефону, аби в лікарів, які не мають стаціонарного комп'ютера, була можливість користуватися eHealth. Тільки за перші два тижні роботи в системі зареєструвалось 138 медичних закладів України. Для державних медустанов, медиків та громадян реєстрація в системі безкоштовна. До 2018 року реєстрація у eHealth добровільна, далі ж це стане обов'язковим.

Подяки
Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданий через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації не обов'язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.
Медіаісторію створено командою «Студія Peredova»