DoZorro Fest
Як під Києвом пройшла головна подія року для борців з корупцією
DoZorro Fest – це зустріч тих, хто щодня моніторить тендери та намагається виявити факти зловживання державними коштами. Учасники фестивалю – люди, які економлять мільярди гривень українців та заважають корупціонерам проводити нечесні оборудки. Хоч в цьому році DoZorro Fest проходить вперше, але подія вже зібрала більше 100 учасників.

На фестивалі представлені всі регіони України, розповідає директор програми інноваційних проектів Transparency International Віктор Нестуля. І додає, що організаторів вразив рівень підготовки учасників DoZorro Fest. Долучитися до події міг кожен бажаючий, перед цим заповнивши анкету. Після чого координатори події обирали тих, хто найбільше відзначився під час моніторингу та роботи з тендерами.

«Ми хочемо організувати потужне ком'юніті, яке б моніторило закупівлі. Протягом останнього року DoZorro моніторило базу активних громадян, організацій. Для того, аби зібрати їх разом, здружити, познайомити. Журналістів, активістів, юристів та інших, хто би міг підкріпити, посилити один одного.
І покращити моніторинг закупівель в системі ProZorro»

Віктор Нестуля
директор програми інноваційних проектів Transparency International Україна
Учасники збираються на набережній Київського моря. Саме тут в найближчі два дні будуть відбуватися основні події фестивалю. Не дивлячись на таку непросту та часом марудну роботу, вони виглядають веселими та готовими до спілкування. Це особливо радує організаторів події, адже головна мета DoZorro Fest – познайомити всіх та створити міцну спільноту борців з корупцією.

- Трапився нещодавно в нас дуже смішний кейс.

- О, розповідай! – активісти діляться один з одним не тільки враженнями, а й інформацією.

В перший день на учасників чекає Барабанне коло (перформанс з використанням африканських барабанів), Брейн-ринг (перевірка знань у вигляді гри), а також змагання з моніторингу та комунікації. Увечері ж святкова вечеря та дискотека. Всі ці події покликані об'єднати активістів та створити невимушену атмосферу обміну інформацією. А під час святкової вечері відбулося нагородження найбільш активних та успішних активістів.
«Найкрутіша штука, яку я для себе залишу після цих півтора днів, те, що ми всі приблизно мислимо однаково, але нам не вистачає між собою комунікації… Зі всієї країни зібралась купа людей, які заряджені та націлені на одну задачу»

Дмитро Дробот
член правління Харківського антикорупційного центру
Познайомити всіх це тільки перший крок, каже Віктор Нестуля, адже вже зараз готується велика програма по професіоналізації громадських організацій. Так, спільно з Київською школою економіки, починаючи з жовтня, відбудуться професійні дводенні заходи, на яких пройде навчання юридичне, навчання по роботи з даними, тощо.

На сьогодні в своїй роботі портал DoZorro використовують 19 організацій. За серпень 2017 року вони промоніторили 1080 закупівель. Цікаво, що саме на цих закупівлях були ідентифіковані порушення.

Так, активісти опрацювали закупівлі очікуваною вартістю близько 16 млрд гривень, з яких вдалося зекономити близько 3 млрд.

- Що найбільше запам'яталось з фестивалю? – питаємо в регіонального координатора ProZorro Івано-Франківської області Христини Зелінської.

- Емоції! Бо саме завдяки ним щось відкладається в серці. Такі хороші, позитивні люди.

Христина розповідає, що зацікавилась моніторингом тендерів, коли зрозуміла, що це стосується й її. Саме від таких як вона залежить, по яким дорогам доведеться добиратися на роботу вранці та в яких лікарнях лікуватися.

Під час брейн-рингу учасники фестивалю працюють на результат. Здається, такий підхід вони мають до всього. Спілкуються так, щоб отримати та надати не тільки інформацію, а й позитивні емоції. Досліджують та моніторять, аби довести все до логічного завершення з найкращим результатом. І відпочивають теж на повну.

Іван Лахтіонов
проектний менеджер програми інноваційних проектів ТІ Україна.
«Особисто я працюю в Transparency рік і з більшістю людей, які були на фестивалі, я не був знайомий раніше. А зараз я думаю, що ми можемо виступити єдиним фронтом у боротьбі з корупцією»
Другий день фестивалю розпочинається з квесту, на якому кожен може спробувати себе у командній грі. Саме такі завдання змушують людей вийти із зони комфорту та дають нові ідеї, впевнена проектний менеджер Мережі ЛЖВ Євгенія Конончук.
«Ми у захваті, як ідея реформаторів перетворилась у велику працюючу систему, яка допомагає нам забезпечувати пацієнтів ліками. Ми як велика організація маємо представництва по всій Україні й розуміємо, наскільки важко об'єднати людей»

Євгенія Конончук
проектний менеджер Мережі ЛЖВ
Євгенія додає, що в захваті від DoZorro Fest та дуже вдячна організаторам, адже такі події дозволяють налагодити горизонтальні зв'язки у стабільному форматі.
У Transparency International Україна та мережі ЛЖВ кажуть, що планують проводити DoZorro Fest щороку. А поки планується наступний фестиваль, можна долучитися до професійного навчання. Буде можливість освоїти основи роботи з інструментами контролю та моніторингу, кажуть організатори.
Подяки
Ця публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданий через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації не обов'язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.
Медіаісторію створено командою «Студія Peredova»