Агенти змін Кропивницького
Як двоє активістів моніторять закупівлі Кіровоградської області
Громадська організація «Центр медіарозслідувань «Прозоро» у Кропивницькому складається з двох людей. Але, не дивлячись на це, Павло Лісниченко та Світлана Дубина встигають перевірити близько 60% закупівель регіону.

Їхній офіс знаходиться у будинку профспілок у самому центрі міста. У кабінеті на стінах численні дипломи, нагороди і розписані плани. Висить прапор України та значно тепліше, ніж за дверима офісу.

Розповідаючи про свої робочі будні Павло каже, що працювати у Кропивницькому дуже комфортно, адже до міської ради й інших важливих відомств з офісу одна хвилина пішки.

- Що мотивує займатися громадською діяльністю?

- Найбільше, що може вмотивувати – можливість своєю роботою досягти конкретних результатів. Коли ти допомагаєш місту зекономити 5-6 або 10 мільйонів – це почуття надзвичайне, - відповідає Павло.
Протягом п'яти років Світлана займалась виключно журналістикою. Встигла попрацювати у декількох виданнях, спеціалізуючись на подієвій журналістиці. Але з часом вона зрозуміла, що треба рухатися далі. Так в життя Світлани прийшла громадська діяльність. Наразі в Центрі медіарозслідувань «Прозоро» вона займається моніторингом публічних закупівель, продовжуючи працювати в розслідувальній журналістиці.

- Зараз журналістика в моєму житті відійшла на другий план, я беру більше участі у громадській діяльності. Мені здається, що з цього більше користі. Зараз нас тільки двоє, але в подальшому ми плануємо розвиватися та не полишати журналістську роботу. Бо у громадському секторі можна отримати інформаційний привід до журналістських розслідувань, яких бракує в медіа.
За фахом Павло юрист, але знайшов він себе саме у громадській діяльності та журналістиці. Відпрацювавши рік юрисконсультом на підприємстві та два роки начальником відділу кадрів, Павло зрозумів, що це не те, чим би хотілось займатися. Бажання змінити роботу привело спочатку в журналістику, а далі й в громадську діяльність. Для нього важливо довести суспільству, що порушення в закупівлях є шкідливими не тільки для ефемерних замовників, але й для власного гаманця.

- На початку 2017 року було оголошено про можливість зайняття посади координатора Центру компетенцій ProZorro в Кіровоградській області – я вирішив спробувати свої сили. Так як я працював в розслідувальній журналістиці, то зайнятися державними закупівлями мені було цікаво.
ГО «Центр медіарозслідувань «Прозоро» займається моніторингом публічних закупівель та пошуком порушень, які допускають замовники. Також Павло та Світлана оскаржують та висвітлюють подібні ситуації. До того ж, працюючи як журналісти, вони встигають дописувати у всеукраїнські видання та вести своє медіа. Щотижня за допомогою Павла та Світлани 5-6 видань поширюють інформацію про різноманітні порушення у Кіровоградській області.
Як розповідає Павло, доволі часто помилки в закупівлях допускають не умисно, а по недогляду. Саме тому настільки важлива тісна співпраця із замовниками. Проте, на жаль, часто громадських діячів, які займаються моніторингом, сприймають як каральну організацію. Хоча насправді активісти прагнуть допомогти, а не звинуватити.

З кінця 2017 року Центр медіарозслідувань «Прозоро» співпрацює з Полтавським Інститутом аналітики та адвокації, а також з відділенням ЛЖВ Кіровоградської області. Наразі є бажання налагодити контакти й з іншими установами та організаціями.
Успіхи Центру медіарозслідувань «Прозоро»:
1
Завдяки співпраці з Управлінням Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області вдалося зекономити близько
8 мільйонів гривень;
2
Відкриття Центру реагування на порушення у сфері закупівель;
3
Декілька публікацій на тиждень у власному медіа на тему закупівель;
4
Відкриття Управлінням захисту економіки в Кіровоградській області ДЗЕ Нацполіції України півдесятка кримінальних справ за фактами викладеними в оскарженнях ГО;
5
Створення та модерування реєстру земельних договорів міської ради Кропивницького;
6
Проведення щомісячних тренінгів на тему законодавства публічних закупівель та відкритих даних;
Аби долучитися до команди активістів з Кропивницького необхідно: бажання вчитися; любов до копирсання в документах; вміння працювати у команді; мінімальне розуміння законів.

Павло та Світлана займаються не тільки громадською діяльністю та журналістикою, а і працюють у якості тренерів. Світлана – тренер з відкритих даних, а Павло задіяний у консультації та тренуванні замовників ProZorro.

Їм не вистачає людей та фідбеку від замовників, але Павло та Світлана бачать своє майбутнє саме у громадському секторі. Вони розповідають, що спільнота DoZorro – це те, що додає мотивації та відчуття спільної справи. Обіцяють обов'язково приїхати на наступний DoZorro Fest, а перед цим побороти ще декілька «зрад».
Подяки
Публікація підготовлена в рамках програми розвитку системи моніторингу ProZorro за підтримки Omidyar Network та Проекту прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах (USAID, UKaid, Eurasia Foundation).
Медіаісторію створено командою «Студія Peredova»